CTCVCF-101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCVCF-101K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
AXIAL LEAD CLEAR POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Features :
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Series :
CTCVCF
Height - Seated (Max) :
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
2.5MHz
Size / Dimension :
0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm)
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Tolerance :
±10%
Inductance :
100 µH
Package / Case :
Axial
Current Rating (Amps) :
1.06 A
DC Resistance (DCR) :
620mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
1.49A
Type :
Supplier Device Package :
Datasheets
CTCVCF-101K
Central Technologies CTCVCF-101K
CTCVCF-101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD