CTCMS2F-1600N
Mfr.Part #
CTCMS2F-1600N
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Description
1600UH COMMON MODE CHOKE
Product Category :
Common Mode Chokes
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CTCMS2F
Height (Max) :
0.205 (5.20mm)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.465 L x 0.465 W (11.80mm x 11.80mm)
Current Rating (Max) :
500mA
Voltage Rating - DC :
Package :
Bulk
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pad
Inductance @ Frequency :
1.6 mH @ 100 kHz
DC Resistance (DCR) (Max) :
350.5mOhm (Typ)
Ratings :
Filter Type :
Power Line
Number of Lines :
2
Approval Agency :
Datasheets
CTCMS2F-1600N
Central Technologies CTCMS2F-1600N
CTCMS2F-1600N datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD