CTCB1206F-900P
Mfr.Part #
CTCB1206F-900P
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
POWER MULTILAY FERRITE CHIP BEAD
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Impedance @ Frequency :
90 Ohms @ 100 MHz
Height (Max) :
0.051 (1.30mm)
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) (Max) :
30mOhm
Output Impedance :
90 OHM Ω
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Current Rating (Max) :
2.5A
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Filter Type :
FERRITE CHIP
Series :
CTCBF
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Functions :
1
Length :
3.2 mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Height :
1.1 mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Lines :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Features :
JESD-609 Code :
e3
Rated Current :
2.5 A
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L0.126XB0.063XH0.043 (inch)
Width :
1.6 mm
Datasheets
CTCB1206F-900P
Central Technologies CTCB1206F-900P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN