CTCB1206F-601P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTCB1206F-601P
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
POWER MULTILAY FERRITE CHIP BEAD
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Width :
1.6 mm
Output Impedance :
600 OHM Ω
HTS Code :
Rated Current :
2 A
Ratings :
Packing Method :
TR
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Height (Max) :
0.051" (1.30mm)
Height :
1.1 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Number of Lines :
1
Filter Type :
Power Line
Pbfree Code :
yes
Series :
CTCBF
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L0.126XB0.063XH0.043 (inch)
Current Rating (Max) :
2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Length :
3.2 mm
Impedance @ Frequency :
600 Ohms @ 100 MHz
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
CTCB1206F-601P
Central Technologies CTCB1206F-601P
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN