CTCB1206F-500U
Mfr.Part #
CTCB1206F-500U
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
MULTILAYER FERRITE CHIP BEADS
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Functions :
1
Filter Type :
Power Line
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) (Max) :
12mOhm
Width :
1.6 mm
Rated Current :
6 A
Construction :
Multilayer Chip
Subcategory :
Other Filters
Series :
CTCBF
Material :
Ferrite
HTS Code :
Length :
3.2 mm
Height (Max) :
0.051" (1.30mm)
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.1 mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code :
Output Impedance :
50 OHM Ω
Impedance @ Frequency :
50 Ohms @ 100 MHz
Number of Lines :
Packing Method :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L0.126XB0.063XH0.043 (inch)
Product Status :
Active
Current Rating (Max) :
6A
Datasheets
CTCB1206F-500U
Central Technologies CTCB1206F-500U
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN