CTCB1206F-110U
Mfr.Part #
CTCB1206F-110U
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
ULTRA MULTILAY FERRITE CHIP BEAD
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Material :
Ferrite
Length :
3.2 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Lines :
1
Current Rating (Max) :
6A
Package :
Bulk
Features :
DC Resistance (DCR) (Max) :
12mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Output Impedance :
11 OHM Ω
Height :
1.1 mm
Construction :
Multilayer Chip
JESD-609 Code :
e3
Impedance @ Frequency :
11 Ohms @ 100 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L0.126XB0.063XH0.043 (inch)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Ratings :
Pbfree Code :
yes
Series :
CTCBF
Width :
1.6 mm
Subcategory :
Other Filters
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Height (Max) :
0.051" (1.30mm)
Rated Current :
6 A
Filter Type :
Power Line
Case Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTCB1206F-110U
Central Technologies CTCB1206F-110U
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN