CTCB0805F-751S
Mfr.Part #
CTCB0805F-751S
Description
750OHM MULTILAY FERRTE CHIP BEAD
Tape and Reel (TR)
Case Code :
Height (Max) :
0.043" (1.10mm)
Length :
2 mm
Height :
0.9 mm
Width :
1.2 mm
Output Impedance :
750 OHM Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Current :
0.2 A
Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Max) :
200mA
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Other Filters
Product Status :
Active
HTS Code :
Construction :
Multilayer Chip
Physical Dimension :
L2.0XB1.2XH0.9 (mm)/L0.079XB0.047XH0.035 (inch)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency :
750 Ohms @ 100 MHz
Packing Method :
Tape and Reel
DC Resistance (DCR) (Max) :
500MOhm
Ratings :
Datasheets
CTCB0805F-751S
Central Technologies CTCB0805F-751S
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN