CTCB0805F-170P
Mfr.Part #
CTCB0805F-170P
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Stock
50
In Stock :
50
Ferrite Beads and Chips
Rated Current :
5 A
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Impedance @ Frequency :
17 Ohms @ 100 MHz
Height :
0.9 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Filter Type :
Power Line
Height (Max) :
0.043" (1.10mm)
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Physical Dimension :
L2.0XB1.2XH0.9 (mm)/L0.079XB0.047XH0.035 (inch)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Max) :
5A
Width :
1.2 mm
Features :
HTS Code :
Series :
CTCBF
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) (Max) :
20mOhm
Length :
2 mm
Output Impedance :
17 OHM Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CTCB0805F-170P
Central Technologies CTCB0805F-170P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN