CTCB0805F-102P
Mfr.Part #
CTCB0805F-102P
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
PWR MULTILAYER FERRITE CHIP BEAD
Filter Type :
Power Line
Product Status :
Active
Current Rating (Max) :
1.5A
HTS Code :
Packing Method :
TR
Package :
Tape and Reel (TR)
Physical Dimension :
L2.0XB1.2XH0.9 (mm)/L0.079XB0.047XH0.035 (inch)
Features :
Series :
CTCBF
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) (Max) :
120mOhm
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
Number of Functions :
1
Height (Max) :
0.043" (1.10mm)
Rated Current :
1.5 A
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.9 mm
Impedance @ Frequency :
1 kOhms @ 100 MHz
Width :
1.2 mm
Output Impedance :
1000 OHM Ω
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CTCB0805F-102P
Central Technologies CTCB0805F-102P
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN