CTCB0805F-102M
Mfr.Part #
CTCB0805F-102M
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Description
MULTILAYER FERRITE CHIP BEADS
Ferrite Beads and Chips
Voltage Rating - AC :
250V
Fuse Type :
Cartridge
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Filter Type :
Current Rating :
2A
Impedance @ Frequency :
1 kOhms @ 100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Approvals :
Response Time :
Features :
Class :
Height (Max) :
0.043 (1.10mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Number of Lines :
1
Applications :
Electrical, Industrial
Size / Dimension :
0.563 Dia x 2.000 L (14.30mm x 50.80mm)
Current Rating (Max) :
400mA
Operating Temperature :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 50kA DC
Series :
FWX
Mounting Type :
Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Product Status :
Active
Datasheets
CTCB0805F-102M
Central Technologies CTCB0805F-102M
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN