CTCB0603F-301S
Mfr.Part #
CTCB0603F-301S
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
300OHM MULTILAY FERRTE CHIP BEAD
Stock
100
In Stock :
100
Height :
0.8 mm
1
Case Code :
0603
Material :
Ferrite
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Output Impedance :
300 OHM Ω
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
Length :
1.6 mm
Impedance @ Frequency :
300 Ohms @ 100 MHz
DC Resistance (DCR) (Max) :
120mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Max) :
1.5A
Rated Current :
0.3 A
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Multilayer Chip
Width :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Other Filters
Datasheets
CTCB0603F-301S
Central Technologies CTCB0603F-301S
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN