CTC2F-R47M
Mfr.Part #
CTC2F-R47M
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Construction :
Cylindrical
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
Terminal Shape :
Wire
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.511 mm
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
20%
Lead Length :
29.2 mm
Test Frequency :
25.2 MHz
Package Length :
7 mm
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
170mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
Axial
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Inductance :
470 nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
BULK; TR
DC Resistance :
0.17 Ω
Rated Current-Max :
1 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Datasheets
CTC2F-R47M
Central Technologies CTC2F-R47M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD