CTC2F-R033K
Mfr.Part #
CTC2F-R033K
Active
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
50 MHz
DC Resistance (DCR) :
20mOhm
Inductance :
33 nH
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.511 mm
HTS Code :
Package Length :
7 mm
Lead Length :
29.2 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Inductance-Nom (L) :
0.033 µH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
490MHz
Shielded :
No
Packing Method :
BULK; TR
DC Resistance :
0.02 Ω
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rated Current-Max :
0.5 A
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
10%
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
Axial
Datasheets
CTC2F-R033K
Central Technologies CTC2F-R033K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD