CTC2F-820M
Mfr.Part #
CTC2F-820M
Fixed Inductors
Ingress Protection :
Body Finish :
Gold
Body Material :
Brass
Connector Style :
SMA
Series :
Center Contact Plating :
Voltage Rating :
500 V
Contact Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pin
Includes :
Mating Cycles :
Housing Color :
Gold
Dielectric Material :
Product Status :
Active
Frequency - Max :
18 GHz
Number of Ports :
1
Package :
Bulk
Inductance :
82 µH
Operating Temperature :
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Features :
Mounting Feature :
Shield Termination :
Solder
Center Contact Material :
Base Product Number :
Impedance :
50Ohm
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Insertion Loss :
Fastening Type :
Threaded
Cable Group :
RG-405 (.086 Semi Rigid)
Tolerance :
±20%
Datasheets
CTC2F-820M
Central Technologies CTC2F-820M
CTC2F-820M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD