CTC2F-820K
Mfr.Part #
CTC2F-820K
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.175 A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
ctc2f
Lead Diameter :
0.511 mm
Inductance :
82 µH
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
29.2 mm
Packing Method :
BULK; TR
Shielded :
No
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
2.52 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductance-Nom (L) :
82 µH
Terminal Shape :
Wire
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Terminal Placement :
Axial
Construction :
Cylindrical
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10%
Mounting Type :
Through Hole
Package Length :
7 mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
3.2 Ω
Number of Functions :
1
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTC2F-820K
Central Technologies CTC2F-820K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD