CTC2F-820J
Mfr.Part #
CTC2F-820J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Tubular
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm
Packaging :
Bulk
Inductance :
82 µH
Resistance :
3 Ohms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Features :
Lead Style :
Solder Lugs
Package / Case :
Radial, Tubular
Size / Dimension :
1.125 Dia x 10.500 L (28.58mm x 266.70mm)
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Series :
FVT
Failure Rate :
Power (Watts) :
225W
Datasheets
CTC2F-820J
Central Technologies CTC2F-820J
CTC2F-820J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD