CTC2F-561K
Mfr.Part #
CTC2F-561K
Inductance :
560 µH
Frequency - Self Resonant :
2.4MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
BULK; TR
Inductance-Nom (L) :
560 µH
Terminal Placement :
Axial
Construction :
Cylindrical
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
DC Resistance (DCR) :
13Ohm
Tolerance :
10%
Series :
ctc2f
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
13 Ω
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Length :
29.2 mm
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.085 A
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
7 mm
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.511 mm
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
0.796 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Shielded :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
CTC2F-561K
Central Technologies CTC2F-561K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD