CTC2F-3R9K
Mfr.Part #
CTC2F-3R9K
Fixed Inductors
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10%
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.555 A
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Package Length :
7 mm
Inductance-Nom (L) :
3.9 µH
Surface Mount :
No
Packing Method :
BULK; TR
Lead Length :
29.2 mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Cylindrical
DC Resistance (DCR) :
320mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
65MHz
ECCN Code :
EAR99
Series :
ctc2f
Pbfree Code :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Product Status :
Active
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance :
0.32 Ω
Inductance :
3.9 µH
Test Frequency :
7.96 MHz
Lead Diameter :
0.511 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Terminal Placement :
Axial
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CTC2F-3R9K
Central Technologies CTC2F-3R9K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD