CTC2F-391M
Mfr.Part #
CTC2F-391M
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
2.8MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Length :
7 mm
Number of Functions :
1
Inductance :
390 µH
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.095 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
20%
Surface Mount :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
ctc2f
Inductance-Nom (L) :
390 µH
Shielded :
No
Test Frequency :
0.796 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance :
10 Ω
JESD-609 Code :
e3
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
DC Resistance (DCR) :
10Ohm
Lead Diameter :
0.511 mm
Lead Length :
29.2 mm
Construction :
Cylindrical
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
BULK; TR
HTS Code :
Datasheets
CTC2F-391M
Central Technologies CTC2F-391M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD