CTC2F-390K
Mfr.Part #
CTC2F-390K
ctc2f
Number of Functions :
1
Test Frequency :
2.52 MHz
Inductance :
39 µH
Rated Current-Max :
0.24 A
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminals :
2
Package Length :
7 mm
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
39 µH
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
0.511 mm
Terminal Placement :
Axial
Construction :
Cylindrical
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
29.2 mm
Shielded :
No
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
BULK; TR
HTS Code :
DC Resistance :
1.7 Ω
Datasheets
CTC2F-390K
Central Technologies CTC2F-390K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD