CTC2F-331J
Mfr.Part #
CTC2F-331J
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Axial
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
5%
DC Resistance :
9.5 Ω
Surface Mount :
No
Test Frequency :
0.796 MHz
Lead Diameter :
0.511 mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
29.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Inductance-Nom (L) :
330 µH
Series :
ctc2f
Package Length :
7 mm
Inductance :
330 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packing Method :
BULK; TR
DC Resistance (DCR) :
9.5Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Rated Current-Max :
0.1 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Shielded :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminals :
2
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Construction :
Cylindrical
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
CTC2F-331J
Central Technologies CTC2F-331J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD