CTC2F-180J
Mfr.Part #
CTC2F-180J
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Axial
Lead Diameter :
0.511 mm
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
Wire
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
2.52 MHz
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
BULK; TR
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Lead Length :
29.2 mm
Number of Functions :
1
Shielded :
No
DC Resistance :
1 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
18 µH
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.315 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ctc2f
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Package Length :
7 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Datasheets
CTC2F-180J
Central Technologies CTC2F-180J
CTC2F-180J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD