CTC1F-150J
Mfr.Part #
CTC1F-150J
Description
AXL LEADED CONF COATED INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
2.5 MHz
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Core Material :
Ferrite
Series :
ctc1f
Rated Current-Max :
0.144 A
Terminal Placement :
Axial
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm
Number of Functions :
1
Inductance :
15 µH
Tolerance :
5%
DC Resistance :
2.8 Ω
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
CTC1F-150J
Central Technologies CTC1F-150J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD