CT916CYF-3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT916CYF-3R3M
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Series :
ct916cyf
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
21mOhm
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
2.57 A
DC Resistance :
0.021 Ω
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
3.3 µH
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielded :
Tolerance :
±20%
Datasheets
CT916CYF-3R3M
Central Technologies CT916CYF-3R3M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD