CT0805HTF-R82K
Mfr.Part #
CT0805HTF-R82K
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
25 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.82 µH
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10%
Inductance :
820 nH
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 MHZ
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.3 A
Frequency - Self Resonant :
400MHz
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
2.5 Ω
Series :
ct0805htf
Shielded :
No
Datasheets
CT0805HTF-R82K
Central Technologies CT0805HTF-R82K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD