CT0805HTF-R82G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805HTF-R82G
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 MHZ
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ct0805htf
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
2%
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Number of Functions :
1
Test Frequency :
25 MHz
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
2.5 Ω
Shielded :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Core Material :
Ceramic
Case/Size Code :
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.3 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
820 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Inductance-Nom (L) :
0.82 µH
Datasheets
CT0805HTF-R82G
Central Technologies CT0805HTF-R82G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD