CT0805HTF-R27J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805HTF-R27J
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Inductance-Nom (L) :
0.27 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ct0805htf
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Shielded :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
HTS Code :
Test Frequency :
150 MHz
Type :
Wirewound
Core Material :
Ceramic
Inductance :
270 nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
5%
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Rated Current-Max :
0.3 A
DC Resistance :
1.3 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
CT0805HTF-R27J
Central Technologies CT0805HTF-R27J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD