CT0805HTF-R15G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805HTF-R15G
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Material :
Ceramic
Tolerance :
2%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ct0805htf
Inductance :
150 nH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
0.15 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
1.05GHz
Case/Size Code :
Type :
Wirewound
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.3 A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
150 MHz
DC Resistance :
0.8 Ω
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
800mOhm
Datasheets
CT0805HTF-R15G
Central Technologies CT0805HTF-R15G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD