CT0805HTF-R12J
Mfr.Part #
CT0805HTF-R12J
Fixed Inductors
HTS Code :
DC Resistance :
0.68 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Test Frequency :
150 MHz
DC Resistance (DCR) :
680mOhm
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Inductance :
120 nH
Type :
Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.3 A
Series :
ct0805htf
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
1.15GHz
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CT0805HTF-R12J
Central Technologies CT0805HTF-R12J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD