CT0805HTF-R12G
Mfr.Part #
CT0805HTF-R12G
Fixed Inductors
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.3 A
Frequency - Self Resonant :
1.15GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
2%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Inductance :
120 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Test Frequency :
150 MHz
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Shielded :
No
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
DC Resistance (DCR) :
680mOhm
Product Status :
Active
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance :
0.68 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CT0805HTF-R12G
Central Technologies CT0805HTF-R12G
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD