CT0805HTF-82NK
Mfr.Part #
CT0805HTF-82NK
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Surface Mount :
yes
Inductance :
82 nH
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Test Frequency :
150 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Number of Terminals :
2
Core Material :
Ceramic
DC Resistance :
0.44 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Rated Current-Max :
0.5 A
DC Resistance (DCR) :
440mOhm
Datasheets
CT0805HTF-82NK
Central Technologies CT0805HTF-82NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD