CT0805HTF-82NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805HTF-82NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
2%
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
0.44 Ω
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Case/Size Code :
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
150 MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e3
Series :
ct0805htf
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
440mOhm
Inductance-Nom (L) :
0.082 µH
Rated Current-Max :
0.5 A
Product Status :
Active
Inductance :
82 nH
Core Material :
Ceramic
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CT0805HTF-82NG
Central Technologies CT0805HTF-82NG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD