CT0805HTF-6N8K
Mfr.Part #
CT0805HTF-6N8K
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.0068 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
0.08 Ω
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
10%
Special Feature :
Q MEASURED AT 1000 MHZ
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.8 A
DC Resistance (DCR) :
80mOhm
Inductance :
6.8 nH
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
250 MHz
Number of Terminals :
2
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Datasheets
CT0805HTF-6N8K
Central Technologies CT0805HTF-6N8K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD