CT0805HTF-68NK
Mfr.Part #
CT0805HTF-68NK
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Color :
Multiple
Number of Positions :
40
Type :
Wirewound
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Connector Pitch :
2.54 mm
Series :
ct0805htf
Length :
457.2 mm
Inductance :
68 nH
Contact Plating :
Gold
DC Resistance (DCR) :
400mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Connector Type :
IDC, Socket
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
Cable Pitch :
1.27 mm
Number of Rows :
2
Mount :
CABLE
Datasheets
CT0805HTF-68NK
Central Technologies CT0805HTF-68NK
CT0805HTF-68NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD