CT0805HTF-39NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805HTF-39NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Feature :
Base Product Number :
CIR06
Termination :
Crimp
Series :
CIR
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Type :
Wirewound
Inductance :
39 nH
Shell Size - Insert :
24-A25
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Proof
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
DC Resistance (DCR) :
330mOhm
Number of Positions :
25
Features :
Cable Clamp
Shielding :
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Datasheets
CT0805HTF-39NG
Central Technologies CT0805HTF-39NG
CT0805HTF-39NG datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD