CT0805HTF-10NK
Mfr.Part #
CT0805HTF-10NK
Fixed Inductors
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.01 µH
HTS Code :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
DC Resistance (DCR) :
80mOhm
Number of Terminals :
2
Special Feature :
Q MEASURED AT 750 MHZ
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.08 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
10 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Series :
ct0805htf
Rated Current-Max :
0.8 A
Core Material :
Ceramic
Datasheets
CT0805HTF-10NK
Central Technologies CT0805HTF-10NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD