CT0805FSF-822K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805FSF-822K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.18 A
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.96 MHz
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance :
3.3 Ω
Core Material :
Ferrite
Inductance-Nom (L) :
8.2 µH
HTS Code :
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm
Series :
ct0805fsf
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
8.2 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CT0805FSF-822K
Central Technologies CT0805FSF-822K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD