CT0805FSF-821K
Mfr.Part #
CT0805FSF-821K
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
820 nH
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Core Material :
Ferrite
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
550mOhm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
25.2 MHz
Frequency - Self Resonant :
300MHz
Tolerance :
10%
Shielded :
No
ECCN Code :
EAR99
Type :
Wirewound
DC Resistance :
0.55 Ω
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.5 A
HTS Code :
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
0.82 µH
Series :
ct0805fsf
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Datasheets
CT0805FSF-821K
Central Technologies CT0805FSF-821K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD