CT0805FSF-562K
Mfr.Part #
CT0805FSF-562K
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.25 A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
5.6 µH
Tolerance :
10%
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
DC Resistance :
2.3 Ω
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
5.6 µH
Series :
ct0805fsf
Shielded :
No
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
HTS Code :
Case/Size Code :
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
7.96 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
CT0805FSF-562K
Central Technologies CT0805FSF-562K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD