CT0805FSF-472K
Mfr.Part #
CT0805FSF-472K
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Tolerance :
10%
HTS Code :
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance :
4.7 µH
Test Frequency :
7.96 MHz
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm
DC Resistance :
2.1 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.2 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Datasheets
CT0805FSF-472K
Central Technologies CT0805FSF-472K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD