CT0805FSF-472J
Mfr.Part #
CT0805FSF-472J
ct0805fsf
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Test Frequency :
7.96 MHz
Core Material :
Ferrite
Active
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
2.1 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rated Current-Max :
0.2 A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
4.7 µH
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CT0805FSF-472J
Central Technologies CT0805FSF-472J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD