CT0805FSF-471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805FSF-471K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
350MHz
DC Resistance :
0.45 Ω
Case/Size Code :
Test Frequency :
25.2 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
HTS Code :
Series :
ct0805fsf
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Core Material :
Ferrite
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
470 nH
DC Resistance (DCR) :
450mOhm
Shielded :
No
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Datasheets
CT0805FSF-471K
Central Technologies CT0805FSF-471K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD