CT0805FSF-471J
Mfr.Part #
CT0805FSF-471J
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
DC Resistance :
0.45 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
25.2 MHz
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.47 µH
Case/Size Code :
Core Material :
Ferrite
Inductance :
470 nH
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
450mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
ct0805fsf
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.6 A
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Datasheets
CT0805FSF-471J
Central Technologies CT0805FSF-471J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD