CT0805FSF-391J
Mfr.Part #
CT0805FSF-391J
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
350mOhm
Inductance-Nom (L) :
0.39 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
5%
DC Resistance :
0.35 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
420MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
HTS Code :
Shielded :
No
Test Frequency :
25.2 MHz
Inductance :
390 nH
Rated Current-Max :
0.6 A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Core Material :
Ferrite
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CT0805FSF-391J
Central Technologies CT0805FSF-391J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD