CT0805FSF-272K
Mfr.Part #
CT0805FSF-272K
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
1.2 Ω
Rated Current-Max :
0.32 A
Series :
ct0805fsf
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Core Material :
Ferrite
Inductance-Nom (L) :
2.7 µH
HTS Code :
Tolerance :
10%
Test Frequency :
7.96 MHz
Inductance :
2.7 µH
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Shielded :
No
Case/Size Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Datasheets
CT0805FSF-272K
Central Technologies CT0805FSF-272K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD