CT0805FSF-271J
Mfr.Part #
CT0805FSF-271J
Fixed Inductors
HTS Code :
Test Frequency :
25.2 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.27 µH
Shielded :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
DC Resistance :
0.3 Ω
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ferrite
Reach Compliance Code :
Compliant
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.7 A
Type :
Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
270 nH
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
550MHz
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case/Size Code :
Datasheets
CT0805FSF-271J
Central Technologies CT0805FSF-271J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD