CT0805FSF-182K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0805FSF-182K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
0.9 Ω
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
900mOhm
Series :
ct0805fsf
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
7.96 MHz
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
1.8 µH
Core Material :
Ferrite
Rated Current-Max :
0.35 A
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
1.8 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CT0805FSF-182K
Central Technologies CT0805FSF-182K
CT0805FSF-182K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD