CT0805FSF-181K
Mfr.Part #
CT0805FSF-181K
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.2 Ω
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.8 A
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Case/Size Code :
Inductance :
180 nH
Inductance-Nom (L) :
0.18 µH
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Test Frequency :
25.2 MHz
Datasheets
CT0805FSF-181K
Central Technologies CT0805FSF-181K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD