CT0805FSF-152J
Mfr.Part #
CT0805FSF-152J
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
50
In Stock :
50
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
1.5 µH
Series :
ct0805fsf
Case/Size Code :
0805
Shielded :
No
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency - Self Resonant :
250MHz
HTS Code :
Inductance :
1.5 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm
Core Material :
Ferrite
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.35 A
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Test Frequency :
7.96 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
DC Resistance :
1.05 Ω
Datasheets
CT0805FSF-152J
Central Technologies CT0805FSF-152J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD