CT0805FSF-151J
Mfr.Part #
CT0805FSF-151J
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Test Frequency :
25.2 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Inductance-Nom (L) :
0.15 µH
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Shielded :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
DC Resistance :
0.18 Ω
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
ct0805fsf
Rated Current-Max :
1.1 A
Inductance :
150 nH
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Material :
Ferrite
Datasheets
CT0805FSF-151J
Central Technologies CT0805FSF-151J
CT0805FSF-151J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD